Gebelikten önce uygulanan

Halk arasında hamilelikte (gebelikte) üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak gibi isimlerle adlandırılan durum aslında adet (regl, mens) kanaması değildir, hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamadır, buna implantasyon kanaması (yerleşme kanaması) denir. Her gebelikte bu kanama meydana gelmez. Hastalar bu kanamayı şöyle anlarlar: Hasta gebeliğin başlangıcında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde bu gebeliğin yerleşmesine bağlı kanamayı farkeder ancak hamile olduğunu farketmediği için adet kanaması sanar. Bir ay sonra yani gebelik iki aylık olduğunda adet görmeyince ancak fark eder hamile olduğunu ve geçen ay gördüğü kanamayı “üstüne gördüm, üstüne görmüşüm, hamileliğin üstüne adet görmek, gebeliğin üstüne adet görmek” gibi isimlerle ifade eder.

Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman fark etmeyebilir. Gebeliğin rahim duvarına gömülürken yani implante olurken oluşturduğu bu az miktarda kanama zararsızdır, gebeliğe veya bebeğe zarar verecek bir durum değildir. Tek sakıncası hasta bu kanamadan dolayı adet gördüğünü sandığı için gebe kaldığını farketmez ve gebeliği farkedene kadar gebelik açısından zararlı ilaçlar vb. kullanabilir veya röntgene maruz kalabilir. Bu açıdan korunmayan ve gebelik planlayan bayanların dikkatli olmaları gerekir.

Yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) ne zaman olur?
Son görülen adetten yaklaşık 25-30 gün sonra meydana gelir yani hemen hemen bir sonraki adet dönemine denk gelir. Bu nedenle hasta hamileliğin yerleşmesine bağlı olan bu kanamayı adet kanaması sanabilri ve hamile olduğunu far etmeyebilir.

Leave a Reply